Viete čo obnáša hemodialýza v dialyzačnom centre, aké má výhody, nevýhody, riziká a aké sú iné spôsoby liečby?
2.9.2022Viete čo je hemodialýza, aké má riziká, výhody, nevýhody, čo všetko obnáša a čo vás v jej priebehu čaká?
Hemodialýza v dialyzačnom centre
Čaká vás alebo vašich blízkych hemodialýza v dialyzačnom centre alebo vás celý proces iba zaujíma a chcete sa o ňom dozvedieť niečo viac? V tom prípade ste tu správne. V tomto článku sa dozviete všetko dôležité o hemodialýze v dialyzačnom centre.
Čo je to hemodialýza?
Obličky predstavujú dôležité orgány, ktoré majú za úlohu čistiť krv od odpadových látok a prebytočnej vody. Vo chvíli, keď nefungujú správne, je potrebné funkciu obličiek čo najskôr nejakým spôsobom nahradiť. Práve k tomu slúži dialýza.
Ďalšia možnosť, ako nefunkčné obličky nahradiť, je transplantácia obličiek. Tá ale nie je vhodná pre všetkých pacientov s týmto ochorením.
Dialýza je vo všeobecnosti metóda, ktorá nahrádza funkciu zdravých obličiek. V praxi sa rozlišuje peritoneálna dialýza a hemodialýza, ktorú vám v tomto článku chceme predstaviť.
Počas hemodialýzy sa krv pacienta čistí mimo tela prostredníctvom prístroja, nazývaného umelá oblička. Krv je z tela pacienta odvedená do dialyzačného prístroja, ktorého súčasťou je dialyzátor (inak nazývaný filter), kde je zbavená odpadových látok a prebytočnej tekutiny a zase späť vrátená do ľudského tela.
Hemodialýza sa vykonáva výlučne v dialyzačných centrách pod odborným dohľadom zdravotníkov.
Je dôležité brať na vedomie, že pokiaľ budete vy alebo váš blízky hemodialýzu potrebovať, budete do vybraného dialyzačného centra dochádzať trikrát do týždňa, obvykle na 4 - 5 hodín.
TIP: Teraz je už jasné, že hemodialýza zaberie pomerne veľa vášho času. Preto doporučujeme vziať si so sebou napríklad knihu alebo časopis, aby ste si čas strávený na hemodialýze skrátili.
Pred samotnou hemodialýzou
Ešte predtým, ako začnete pravidelne dochádzať do dialyzačného centra na hemodialýzu, je potrebné podstúpiť chirurgický zákrok, pretože je nutné vytvoriť cievny prístup do vášho tela - fistulou, štepom alebo katétrom.
Práve tento cievny prístup zaisťuje odtok krvi do dialyzačného prístroja a následne návrat vyčistenej krvi späť do vášho cievneho riečiska.
Artériovenózna fistula (AV-fistula)
Najčastejšie volený cievny prístup pre hemodialýzu je AV-fistula, do ktorej sa zavádzajú dve ihly. Jednou ihlou odchádza krv z tela do dialyzačného prístroja, druhou sa vracia vyčistená späť do tela.
Štep alebo graft
Aj do štepu alebo graftu sa zavádzajú dve ihly, kedy jednou odchádza krv z tela do dialyzačného prístroja a druhou sa čistá vracia späť, podobne ako je to pri AV-fistule. Rozdiel je však v tom, že štep je vytvorený pomocou syntetického materiálu, zatiaľ čo AV-fistula vzniká spojením tepny (A-artérie) a žily (V-vény) bez využitia umelých materiálov.
Katéter
Katéter je zvyčajne len dočasným riešením, kedy sa čaká na vytvorenie AV-fistule alebo štepu. Je uňho totižto oveľa väčšie riziko vzniku infekcie a krvných zrazenín, ktoré môžu spomaliť prietok krvi. Katéter je vlastne ohybná hadička, ktorá vystupuje na povrch vášho tela a pripája sa pomocou súpravy hadičiek k dialyzačnému prístroju. Väčšinou je vytvorený v oblasti krku alebo hrudníka.
Priebeh hemodialýzy v dialyzačnom centre
Zaujíma vás, čo hemodialýza obnáša a čo vás v jej priebehu čaká? Na začiatku celého procesu vám je vydaný plán s presnými dátumami a časmi, kedy sa máte do dialyzačného centra dostaviť. Tento plán je potrebné dodržiavať.
Pred samotnou hemodialýzou vám bude spravená krátka a úplne základná zdravotná prehliadka, pri ktorej okrem merania krvného tlaku je zistená vaša aktuálna hmotnosť a určí sa, koľko vody je potrebné z tela odstrániť.
Potom sa uložíte na posteľ (lehátko), dialyzačná sestra vám vyčistí dezinfekciou cievny prístup, zavedie ihly a pripojí vás k dialyzačnému prístroju.
Ďalej vás už čaká iba niekoľkohodinové čakanie, než je celý proces čistenia krvi na konci. Po celú dobu ste pod dohľadom zdravotníkov. V priebehu hemodialýzy sa môžete venovať niektorým svojim obľúbeným činnostiam - čítať knihu, oddychovať, prezerať si časopisy či lúštiť krížovky.
Po ukončení celého procesu ste od prístroja odpojený, zmerajú vám krvný tlak, odvážia vás a môžete odísť domov.
Výhody a nevýhody hemodialýzy v dialyzačnom centre
Aj hemodialýza v dialyzačnom centre má svoje výhody a nevýhody, ktoré je dobré poznať ešte pred začiatkom celého procesu. Na niektoré z nich by vás mal pripraviť aj zdravotnícky personál.
Výhody hemodialýzy
Výhodou hemodialýzy je to, že počas celého procesu hemodialýzy zostávate pod zdravotným dohľadom.
Niekedy sa tiež stáva, že sa pacienti v dôsledku svojho ochorenia začínajú strániť kontaktu s inými ľuďmi a ich socializácia tak zaostáva. Pravidelné návštevy dialyzačného centra môžu byť možnosťou, ako udržať kontakt s ľuďmi, a to nielen zdravotníkmi, ale aj ďalšími pacientmi.
Nevýhody hemodialýzy
Veľkou nevýhodou hemodialýzy je jej časová náročnosť. Dostaviť sa trikrát týždenne na niekoľko hodín do dialyzačného centra zaberie pomerne veľa času, treba počítať s časovou stratou aj pri transporte na dialýzu a z dialýzy sanitkou. Do dialyzačného centra vás môžu doviesť príbuzní alebo ak vládzete, aj vy sám.
Voľný čas a rodinný život sa musia podriadiť dialyzačnému rozvrhu. Niekedy tak môže byť pomerne náročné plánovať ďalšie aktivity, koníčky, výlety a ďalšie.
Ďalšou nevýhodou môžu byť dôsledky hemodialýzy. Počas liečby vám môže klesnúť krvný tlak, môžete mať kŕče v dolných končatinách. Po jej skončení sa môžete cítiť unaveno alebo pociťovať nevoľnosť. Niektorým ľuďom okrem toho nerobí dobre zavádzanie ihiel pri každej liečebnej procedúre (6 vpichov týždenne).
Ako vybrať dialyzačné centrum?
Nakoľko je potrebné naozaj prísne dodržať dialyzačný plán a nemôžete vynechať žiadne z plánovaných ošetrení, odporúčame si vybrať dialyzačné centrum čo najbližšie k vášmu domovu.
Na Slovensku sa dialyzačné centrá nachádzajú skoro v každom väčšom meste a je tak zaistené, že pre každého, kto dialýzu potrebuje je liečba dostupná.