Transplantácia obličky: ako sa pripraviť, čo treba vedieť, úspešnosť a riziká
24.10.2022Transplantácia obličky je najideálnejší spôsob liečby terminálneho zlyhania obličiek. Dáva šancu pacientovi na plnohodnotnejší a dlhší život. Čo transplantácia obličky obnáša, na čo sa pripraviť, aký je priebeh a benefit transplantácie?
Čo obnáša transplantácia obličky?
Transplantácia obličky je najideálnejší spôsob liečby terminálneho zlyhania obličiek. Dáva šancu pacientovi na plnohodnotnejší a dlhší život.
Na Slovensku bolo v roku 2021 uskutočnených 115 transplantácii obličky (transplantačná aktivita bola limitovaná pre pandémiu Covid -19). Aktuálne – za prvý polrok 2022 bolo vykonaných 77 obličkových transplantácií.
Patríte medzi nich aj vy alebo niekto z vašich blízkych?
Prečítajte si, čo transplantácia obnáša, na čo sa pripraviť, aký je priebeh a benefit transplantácie.
Čo je transplantácia obličky?
Transplantácia obličky je chirurgický zákrok, počas ktorého je do tela pacienta vložená zdravá oblička od darcu. Pokiaľ je transplantácia úspešná, nová oblička bude fungovať takmer rovnako ako pracovali vlastné obličky, keď boli zdravé.
Jedná sa teda o jedinečný liečebný postup určený pre pacientov, ktorí potrebujú dialýzu.
Kto môže byť transplantovaný?
- v princípe každý pacient, ktorý má chronické obličkové ochorenie v pokročilom štádiu, ktorý je schopný operačného výkonu a následného dlhodobého užívania imunosupresívnej liečby (t.j. liekov na tlmenie imunity),
- pacient, ktorý nemá absolútne kontraindikácie (napr. prebiehajúce nádorové alebo infekčné ochorenia, neriešiteľné srdcové, pľúcne alebo pečeňové poškodenie),
- pacient, ktorý nie je závislý na alkohole alebo drogách,
- pacient, ktorý je spolupracujúci a s výkonom súhlasí.
Pred transplantáciou obličky - na čo sa pripraviť a ako?
Aby mala transplantácia čo najvyššiu šancu na úspech, pacient by mal byť pred samotným operačným výkonom v čo najlepšej kondícii.
Z tohto dôvodu musí podstúpiť viaceré vyšetrenia, ktoré preveria, v akom stave je srdcovo-cievny systém, tráviaci a dýchací trakt, či sú v poriadku odvodné močové cesty, alebo či nie je v tele skrytá infekcia. Pokiaľ sa nájde nejaké ochorenie, musí byť najskôr úspešne zvládnuté.
Nesmieme zabudnúť ani na psychickú prípravu na transplantáciu.
Pacienti sa pochopiteľne boja neznámeho. Preto je nevyhnutné, aby pacient a podľa možnosti aj jeho rodina, absolvovali konzultácie s lekárom-špecialistom (nefrológ, transplantológ) o priebehu prípravy, úspešnosti,výhodách, ale aj rizikách, ktoré samotná transplantácia môže priniesť.
Keď pacient splní všetky podmienky, je zaradený do čakacej listiny na transplantáciu obličky v Národnej transplantačnej organizácii v Bratislave.
Darca a darovanie obličky
Pred transplantáciou je samozrejme nutné nájsť vhodného darcu. Darcova oblička musí byť zdravá a príjemcovi geneticky podobná (t.j. kompatibilná).
Najčastejšie je to človek s tzv. mozgovou smrťou. Mozgová smrť je nezvratný stav, kedy vyhasli všetky funkcie celého mozgu, zatiaľ čo vnútorné orgány zostali ešte nepoškodené. Odobratie orgánov na darcovstvo sa realizuje za prísne stanovených podmienok. Metódy a kritériá pre určenie mozgovej smrti sú stanovené aj legislatívne.
Keďže dokážeme plnohodnotne žiť aj s jednou obličkou, je možná aj transplantácia od živého darcu.
Darcami obličky bývajú príbuzní alebo tzv. emočne blízke osoby so zdravými obličkami. Z tohto dôvodu žijúci darca musí byť dôkladne vyšetrený. Príbuzenská transplantácia sa môže vykonať aj tzv. preemptívne – t.j. ešte pred začatím dialyzačnej liečby.
Podmienkou darcovstva orgánov je dobrovoľnosť. V žiadnom prípade nie je možné „poskytnúť“ niekomu obličku za peniaze (jednalo by sa o trestný čin).
Ako dlho sa čaká na transplantáciu obličky?
U každého pacienta je čakacia doba na transplantáciu obličky iná. Čakacia listina nie je automaticky idúci poradovník.
Hlavným cieľom čakacej listiny je vybrať pacienta s najlepšou pravdepodobnosťou dlhodobého prežitia transplantovaného orgánu.
Medzi hlavné kritériá pri posudzovaní vhodnosti patrí zhoda v krvných skupinách a v tzv.HLA antigénoch. Konkrétny výber robí počítač, ktorý pracuje na základe algoritmu podľa stanovených odborných kritérií.
Čo čakať po transplantácii?
Operačný výkon je náročný. Samotná operácia trvá 2-4 hodiny. Aj pooperačná starostlivosť sa riadi prísnymi pravidlami. Vo väčšine prípadov transplantovaná oblička začína pracovať bezprostredne po operácii.
Ak to tak nie je, do nástupu jej funkcie sa prechodne vykonávajú dialýzy.
Liečba po transplantácii zahŕňa podávanie liekov na tlmenie imunity, tíšenie pooperačnej bolesti, podporu výživy, či prevencie infekcie a trombózy.
Riziká transplantácie obličiek
Aj keď transplantácia obličky môže výrazne zlepšiť kvalitu života, nesie so sebou aj určité riziká.
Najväčším rizikom transplantácie je, že telo nemusí obličku prijať a stále bude transplantovaný orgán vnímať ako cudzorodé teleso.
Aby sa tak nestalo, pacient musí byť stále sledovaný transplantačným centrom, ktorý monitoruje „ správanie“ jeho obličky, aby zachytil prípadné známky odvrhnutia obličky, tzv. rejekciu a podľa potreby upravil imunosupresívnu liečbu.
Úspešnosť transplantácie obličiek
To, čo pacientov často zaujíma, je úspešnosť transplantácie obličiek. Na základe štatistických údajov je možné povedať, že úspešnosť transplantácie je na Slovensku aj v Česku vysoká.
Úspešnosť sa odvíja od viacerých faktorov, medzi ktoré patrí:
- príprava jedinca na transplantáciu,
- identifikácia darcu,
- priebeh samotnej transplantácie,
- typ a rozsash imunosupresívnej liečby,
- spôsoby riešenia vzniknutých komplikácií,
- spolupráca pacienta.
Benefity transplantácie obličiek
Aj keď je proces transplantácie pomerne náročný, úspešná transplantácia prináša do života mnoho výhod.
Vďaka nej sa zvyšuje šanca na dlhší a kvalitnejší život.Pacient nemá obmedzenia v podobe dialýzy alebo prísnej úpravy jedálnička. Transplantácia má aj ekonomický benefit, pretože náklady na liečbu transplantovaného pacienta sú nižšie, ako keby bol dialyzovaný.
Transplantácia obličiek na Slovensku a v Česku
Okrem obličiek sa transplantujú aj iné orgány, ktoré môžu chorým zachrániť život,najčastejšie pľúca, srdce, či pečeň.
Na Slovensku existujú organizácie , ktoré sa zaoberajú transplantáciou, darcovstvom a príslušnou legislatívou. Patrí medzi ne:
- Slovenská transplantologická spoločnosť,
- Národná transplantačná organizácia,
- Spoločnosť dialyzovaných a transplantovaných.
Prebehlo viacero kampaní na podporu odberového a transplantačného programu, napr. Kampaň Sedem životov, Dar života, ktoré sa pravidelne snažia informovať verejnosť o možnostiach transplantácie a zvyšovať všeobecné povedomie pacientov, ako aj prípadných darcov.