Život v rodine s dialyzovaným pacientom: akú starostlivosť vyžaduje domáca dialýza, na čo sa pripraviť a na čo si dať pozor?
2.9.2022Aby ste mohli poskytovať kvalitnú podporu a starostlivosť pre svojho blízkeho na domácej dialýze, je potrebné snažiť sa porozumieť problematike, naučiť sa všetko dôležité a zároveň myslieť aj na seba.
Rodina, opatrovanie a dialýza
Keď sa človeku počas života dostane do cesty nejaká závažná choroba či úraz, ktorá mu obráti život hore nohami a podpíše sa na kvalite jeho života, zasiahne to nielen jeho, ale aj blízkych, a to aj po stránke psychickej.
Podobne je to tak aj v prípade chronického ochorenia obličiek, kedy sa začína hovoriť o domácej (peritoneálnej) dialýze, ktorá sa môže vykonávať priamo doma. Čaká vás alebo niekoho z vašich blízkych chirurgický zákrok a následná domáca dialýza?
Zaujímajte sa o problematiku, pomôže vám to!
Máte strach a obavy, ako všetko bude ďalej? Pamätajte, že je úplne prirodzené báť sa neznámeho. To najlepšie, čo môžete pre seba a svojho blízkeho urobiť, je, že z neznámeho urobíte známe a začnete sa čo najviac zaujímať o problematiku.
Edukácia pacienta a jeho rodiny v prípade peritoneálnej dialýzy je viac než na mieste. Poznať totiž výhody, uvedomiť si, prečo to všetko stojí za to a zoznámiť sa so základnými pojmami je to, vďaka čomu spadne rodine kameň zo srdca.
Aké výhody prináša domáca (peritoneálna) dialýza?
Určite je veľkou výhodou, že peritoneálna dialýza sa realizuje doma a pacient má tak sám kontrolu nad svojou liečbou. Zlepší sa vaše duševné a telesné zdravie, nebudete toľko unavený a budete mať priestor na cestovanie a ďalšie záľuby. To všetko je iba zlomok výhod, ktoré dialýza v domácom prostredí prináša.
Rodina by mala poskytovať pacientovi podporu a starostlivosť
Rodina by mala dialyzovanému pacientovi poskytovať čo najviac podpory a tiež sa spolupodieľať na starostlivosti. Zo začiatku sú okrem obáv o to, ako sa zmenia vaše životy, normálne aj obavy z toho, či budete vedieť poskytnúť starostlivosť a budete dobrou oporou.
V prípade, že vás niečo trápi, máte otázky alebo vás niečo z hľadiska starostlivosti o blízkych desí, nebojte sa obrátiť na svojho lekára, poprípade na internetovú poradňu pre pacientov liečených peritoneálnou dialýzou a ich rodinných príslušníkov a priateľov.
Zároveň myslite aj na seba
Aby ste mohli poskytovať kvalitnú podporu a starostlivosť, je potrebné snažiť sa porozumieť problematike, naučiť sa všetko dôležité a zároveň myslieť aj na seba. Starostlivosť totiž býva náročná a je potrebné odniekiaľ čerpať energiu, aby ste nevyhoreli.
Choďte do prírody, stretávajte sa s priateľmi, rozprávajte sa s ľuďmi mimo domu, venujte sa svojim obľúbeným aktivitám a doprajte si oddych, aby ste neskôr mohli fungovať tak, ako od vás okolie očakáva.
Príprava na peritoneálnu dialýzu
Dôležitá je samozrejme príprava na domácu dialýzu a zoznámenie sa so všetkými potrebnými úkonmi, ktoré bude treba vykonávať. Zo začiatku na to rozhodne nebudete sami.
Okolo pacienta, ktorého čaká peritoneálna dialýza, je v dialyzačnom centre PD tím, ktorý je vám k dispozícii. Sprostredkuje vám stretnutie, kde sa všetko dôležité okolo samotnej dialýzy, ošetrenia a rutiny dozviete.
Úkony spojené s peritoneálnou dialýzou a čistením okolia katétra
Pokiaľ sa chcete spolupodieľať na priamej starostlivosti, majte na pamäti, že dôležitá je predovšetkým hygiena. Katéter a výstupné miesto katétra je potrebné udržiavať v čistote. Opäť sa môžete zúčastniť aj špeciálneho tréningu či školenia, kde sa dozviete, ako na to.
Prispôsobenie domácnosti
Ďalšou zmenou v domácnosti bude vyčlenenie miesta na pomôcky pre peritoneálnu dialýzu, akými sú napríklad dialyzačné vaky s dialyzačnými roztokmi. Pre niekoho sú tieto zmeny drobnou úpravou, pre iných predstavujú psychickú záťaž pri reorganizácii domácnosti.
Na potrebný materiál pre peritoneálnu dialýzu je potrebné vyhradiť si priestor, kde musí byť zároveň sucho a čisto.
V prípade domácej hemodialýzy sú požiadavky na úpravu domácnosti ešte väčšie a zvyčajne môžu zahŕňať aj inštalatérske úpravy, pretože je potrebné zaistiť kvalitnú a čistú vodu.
Spánková rutina
Peritoneálna dialýza sa vykonáva prostredníctvom dialyzačného prístroja (veľkosťou ako tlačiareň) počas noci. Je potrebné sa ale pripraviť na to, že prístroj môže vydávať zvuky, ktoré vás môžu spočiatku budiť.